دفتر هماهنگی امور اقتصادی
جستجو
برگزاری اولین جلسه کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان در سال جاری 1397/04/27
به گزارش دفتر هماهنگی امور اقتصادی:
برگزاری اولین جلسه کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان در سال جاری
اولین جلسه کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان به ریاست دکتر عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع با دو دستور کار برگزار گردید در این جلسه آقای سلامتی مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و دبیر کارگروه، گزارشی از اقدامات انجام یافته در سال 96 را ارائه کرد و در ادامه بررسی وضعیت شرکتهای توسعه و عمران شهرستانی و راهکارهای توسعه آنها توسط اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان ارائه گردید. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری در این جلسه ضمن بیان اینکه وظیفه ما در این کارگروه رصد شاخص‌های کلان است، ابراز داشت: هر از چند گاهی برنامه‌های حوزه اقتصادی باید میزان انطباق آن‌ها با آمایش سرزمین سنجیده شود تا ببینیم آیا در مسیر توسعه حرکت می‌کنیم و جایگاه ما در کشور کجا است.
وی بابیان اینکه سمت‌وسوی برنامه‌های اقتصادی استان سمنان باید مشخص شود، افزود: در این راستا نیاز به تحلیل دقیق از درآمدهای خانوارهای شهری و روستایی و تأمین و تجهیز منابع اقتصادی داریم در کارگروه اقتصادی چقدر منابع برای رساندن ما به سقف توسعه نیاز است تا بتوانیم پاسخگوی نیاز استان باشیم.
معاون استاندار سمنان بابیان اینکه در بخش تعاون و تعاونی‌ها عملکرد موفقی در کشور نداشتیم، ابراز داشت: موانع توسعه باید آسیب‌شناسی شود و همه نهادهای درگیر بر بهره‌وری سرمایه و نیروی کار می‌بایست مشارکت داشته باشند تا خلأ بهره‌وری جبران شود.
عسگری با تاکید بر اینکه باید دید که نرخ انباشت سرمایه ما در استان چقدر است، تصریح کرد: با توجه به قدیمی بودن و عمر بالای 10 سال واحدهای تولیدی، درصد قابل توجهی از آن‌ها نیاز به بازسازی دارند، لذا کارخانه‌های قدیمی باید به‌روز شوند تا صنایع از فنّاوری جدید استفاده کنند.
وی بابیان اینکه باید مصرف و تولید انرژی در استان مورد بررسی قرار گیرد، افزود: سیمای انرژی استان باید مشخص شود که از کجا تأمین می‌شود و کمبودها کجاست و چقدر توانستیم از انرژی‌های نو استفاده کنیم که انتظار می‌رود طی جلسات بعدی مدیران شرکت‌های آب و برق پاسخ‌های شفافی در این زمینه ارائه کنند.
معاون استاندار سمنان ضمن بیان اینکه در استان از زمان ابلاغ سیاست‌های کاری در حوزه‌های مختلف چه مواردی واگذار شده است، ابراز داشت: باید دید چقدر در این واگذاری‌ها موفق عمل کردیم و حرکت در دولت به سمت بخش خصوصی به کدام سو بوده است و در ادامه چه مواردی برای واگذاری در استان وجود دارد.
عسگری با تأکید بر اینکه همکاری‌های بین بخشی باید افزون‌تر شود، تصریح کرد: حجم بسیاری ظرفیت نسبتاً آماده را واگذار اما کاری روی آن انجام نشده است که باید دید در بخش صنعت موافقت اصولی و صدور پروانه‌ها چه میزان بوده است، 20 مورد مجوز نیروگاه خورشیدی ارائه شده اما در عمل هیچ کاری صورت نگرفته است که در این کارگروه باید برای تصمیم‌ها ریل‌گذاری شود.
وی با انتقاد از اینکه رانت را برای عده‌ای درست کرده و قادر به بازپس‌گیری آن نیستیم، افزود: در حوزه کشاورزی باید واگذاری زمین‌ها تعیین و تکلیف و سهم صنعت و کشاورزی از ابتدای انقلاب تاکنون در استان مشخص شود و قطعاً اگر به تک‌تک این موارد به‌صورت جزء رسیدگی کنیم نگاه ما به اقتصاد استان عوض خواهد شد
تعداد بازدید: 137
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
آدرس : سمنان - بلوار بسیج استانداری سمنان - تلفن : 2129284 -  دورنگار : 02333438604   ایمیل :eghtesadi@ostan-sm.ir  
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری سمنان می باشد.
Powered by DorsaPortal